collapse

Autor Wątek: Jak przebiega procedura wzięcia kredytu hipotecznego krok po kroku  (Przeczytany 10505 razy)

Moskowiak

 • Jr. Member
 • **
 • Wiadomości: 95
  • Zobacz profil
Jak przebiega procedura wzięcia kredytu hipotecznego krok po kroku - czy ktoś może opisać co i jakie formalności krok po kroku do Banku trzeba składać?

zigi

 • Jr. Member
 • **
 • Wiadomości: 53
 • Forum o kredytach hipotecznych i pożyczkach pozabankowych
  • Zobacz profil
Odp: Jak przebiega procedura wzięcia kredytu hipotecznego krok po kroku
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 31, 2014, 12:10:40 pm »
Jak przebiega procedura wzięcia kredytu hipotecznego krok po kroku - czy ktoś może opisać co i jakie formalności krok po kroku do Banku trzeba składać?

Ciężko powiedzieć bo pewnie każdy z Banków ma inne procedury ale tak na oko to:
1 wniosek o kredyt
2 sprawdzenie zdolności Twojej
3 sprawdzenie nieruchomości i wszystkich formalności z hipoteką
4 oferta kredytu
5 podpisanie umowy kredytu
6 wypłata kredyt hipotecznego

Tak to mniej więcej wygląda krok po kroku.

Forum o kredytach i pożyczkach pozabankowych bez bik

Odp: Jak przebiega procedura wzięcia kredytu hipotecznego krok po kroku
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 31, 2014, 12:10:40 pm »

Kred.pl

 • Jr. Member
 • **
 • Wiadomości: 54
 • Forum o kredytach hipotecznych i pożyczkach pozabankowych
  • Zobacz profil
Odp: Jak przebiega procedura wzięcia kredytu hipotecznego krok po kroku
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 12, 2014, 06:38:22 am »
Dodam jeszcze od siebie, że czynności wchodzące w skład punktu 3 trwają najdłużej. Jest to związane z koniecznością przeprowadzenie wyceny nieruchomości oraz z tym, że analityk kredytowy, przed podjęciem decyzji o przyznaniu kredytu hipotecznego musi bardzo drobiazgowo sprawdzić stan prawny kupowanej na kredyt nieruchomości. Dodatkowo, jeżeli jest do kredyt hipoteczny na dużą kwotę, to z reguły decyduje o tym analityk kredytowy w centrali banku.
« Ostatnia zmiana: Listopad 16, 2015, 10:51:54 am wysłana przez mareck »

kingusiaczeq9

 • Newbie
 • *
 • Wiadomości: 2
 • Forum o kredytach hipotecznych i pożyczkach pozabankowych
  • Zobacz profil
Odp: Jak przebiega procedura wzięcia kredytu hipotecznego krok po kroku
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 20, 2015, 06:28:23 pm »
Kredyt Hipoteczny

CHCIAŁAM WAM, MILI PAŃSTWO OPISAĆ JAK WYGLĄDA staranie się OD PODSTAW o KREDYT HIPOTECZNY, PONIEWAZ DOPIERO PRZESZŁAM PRZEZ STOS DOKUMENTÓW A NACHODZIŁAM SIĘ ROWNIEŻ NIE MAŁO. MOGĘ POWIEDZIEĆ, ŻE WŁAŚNIE ZAKONCZYŁAM PRZYGODĘ POZYTYWNIE, ALE CO TO BYŁ ZA CZAS;) Postaram się pisać jasno i zwięźle.
- Po pierwsze, najpierw znalazłam nieruchumośc, która mnie zainteresowała. Nibysprawa normalna, ale jakże trudno było taką znaleźć
- po obejrzeniu nieruchomości - a przed podpisaniem zaliczki sprowadziłam znajomego inż. budownictwa- polecam każdemu, kto ma zajomośc, z jakim kolwiek architektem lub pokrewną duszą, sprawdzi on, bowiem to, czego przeciętny człowiek nie zrobi, bo nie ma pojęcia jak to jest ważne. Np. sprawdzenie czy balkon się nie zawali, a W naszym wypadku inżynier podopwiedzial by IŚĆ DO URBANISTYKI PO ODPOWIEDNIĄ DECYZJĘ ZE DROGA KTORA PROWADZI DO DZIAŁKI JEST DORGĄ GMINNĄ, A NIE PRYWATNĄ WŁASNOŚCIĄ, PONIEWAŻ NIE BYŁO TEGO W PAPIERACH, A DZIĘKI TEMU OKAZALO SIĘ, RÓZNIEŻ ŻE DZIALKA ZOSTALA PRZEKSZTAŁCONA W CAŁOSCI NA BUDOWALNĄ, CZEGO POPRZEDNI WŁAŚCICIEL NIE WIEDZIAŁ(TAK, POLSKA..), TAK, WIĘC MY ZYSKALISMY W CALOSCI BUDOWLANĄ DZIAŁKĘ, A ON MUSIAL ZAPLACIC RENTE PLANICYJNĄ.Cena nieruchmosci nie wzrosła i nie zmalała, ponieważ zobowiązywała nas wszystkich umowa pośrednictwa, którą zawarliśmy z biurem nieruchomości. Dodatkowo w tym samym urzędzie warto dowiedzieć się czy nie planują Np. za 10 lat autostrady na Waszej działce, albo czy obok mieszkania nie wybudują Wam 25 piętrowego wieżowca)
- wpłaciliśmy zadatek (akurat 2000zł kwestia do ustalenia) żeby do momentu podpisania umowy przedwstępnej nikt nie gwizdnął nam domu, płacąc Np. gotówką. W momencie gdybyśmy zrezygnowali 2000 zł przepadnie(zadatek), ale gdyby własiciel zrezygnował musi oddać 2 razy tyle. WAZNA INFORMACJA!
-Kolejny krok to spotkanie sie u notariusza(tak bezpieczniej poza tym "bank widzi ze nam zależy, bo umowa przedwstępna sporządzona notarialnie) w celu podpisania przedwstępnej umowy sprzedaży. W naszym przypadku notariusza poleciło biuro nieruchnmosci, i za wstępna umowę biuro zapłaciło (ok. 200 zł prawdopodobnie). W tym samym czasie w kancelarii przekazaliśmy pani z biura nieruchomości połowę jej wynagrodzenia(prowizja). Druga połowa przy podpisaniu umowy ostatecznej. Wpłaciliśmy również właścicielowi zadatek w wysokości 10% kwoty nieruchmosci (była to cześć wkładu własnego, WAZNE DLA BANKU)
-po podpisaniu przedwstępnej umowy od razu z kancelarii trzeba było donieść umowę przedwstępną (kopia)
- udaliśmy sie do banku w celu ponownego zweryfikowania naszej zdolności kredytowej i tu mówię od razu. Wstępna zdolność kredytowa, (informacje taką udzieli nam praktycznie każdy pracownik banku, nie tylko ten od kredytu) to suma wypłat netto podzielona na Np. 30 lat przy średnim oprocentowaniu. Tak więc zarabiając łącznie 3800zł netto na 2 osoby mieliśmy zdolnoscc Ok 350 tys. (umowa o pracę jedna na czas określony druga na niekreslony)
-następnie podpisanie wstępnych dokumentów w banku juz w odpowiednim oddziale. Wybraliśmy jeden bank, ten, w którym mieliśmy konto. Tak więc na początku złożyliśmy tylko zaświadczenia o zarobkach (bez kopii umów o prace aneksów itp.) wszystko na zaświadczeniu, wniosek o kredyt i kopie aktu notarialnego (umowa przedwstępna) plus elektroniczny wypis z księgi wieczystej.
-po 2 dniach dostaliśmy wstępną POZYTYWNĄ DECYZJĘ. Uwaga.! CZYM JEST WSTĘPNA POZYTYWNA DECYZJA(MOJA DOCIEKLIWOŚC W BANKU NIEJENDEGO WYTRACIŁA Z ROWNOWAGI ALE DZIEKI TEMU SPORO SIE DOWIEDZIAŁAM) Wstępna decyzja to: zarobki osób ubiegających Sie o kredyt podzielona przez okres kredytowania plus internetowe sprawdzenie BIK-u. NIC WIĘCEJ, dlatego często jest ona pozytywna. Bo szereg innych rzeczy sprawdzają później.
Razem z wnioskiem i zaświadczeniem dostarczyliśmy to, co juz mieliśmy z dokumentami do domu, czyli pozwolenie na budowę, nadany numer działki.
- reasumując: juz w polowie drogi byliśmy własicielami domu.
- następnie PO WSTĘPNEJ POZYTYWNEJ DECYZJI Z BANKU dostaliśmy do wyplenienia kosztorys wypłaty transz. Pomogła nam wiele pani z banku była bardzo miła i koniec końców udało nam sie go odpowiednio sporządzić,
-następnie trzeba umówić sie z kierownikiem budowy (często najlepiej z tym samym, z którym mieli do czynienia poprzedni własicicele), który PODPISZE WYPŁATĘ TRANSZ.
-po dostarczeniu kosztorysu oczeliwalismy na RZECZOZNAWCĘ WYSLANEGO PRZEZ BANK
- rzeczoznawca pojawił sie w ciągu 3 dni oglądnął dom i wycenił. Jego wycena wraz z naszym kosztorysem i szeregiem innych dokumentów dostarczonych wczensiej została wysłana do centrali i zaczęliśmy WIELKIE OCZEKIWANIE NA OSTATECZNĄ DECYZJĘ
-Co bank sprawdza wydając ostateczną decyzję. Po pierwsze: dom/mieszkanie - czy decyzja pozowloenia o budowę jest ważna i prawomocna, czy nie ma zagorzenia powodziowego, itp. czy nadany jest numer działki, oraz księgi wieczyste - czy nie ma zadłużenia w niej.
Następnie sprawdza CZŁOWIEKA:, jakie ma zarobki gdzie pracuje jak długo, w jakiej firmie. Czyli bierze zaświadczenie, które zostało dostarczone przez nas do banku i dzwoni do pracodawcy - dyktuje mu wszystko, co on napisał a pracodawca potwierdza. Najlepiej podąć na zaświadczeniu stacjonarny numer telefonu do firmy (zwiększa to wiarygnosc tego, co zastało napisane), na końcu bank sprawdza czy nie mamy 5 innych kredytów, zadłużeń w postaci karty kredytowej, ile mamy kart kredytowych czy jakich kowleik innych ( wtym kart typu carrfura płatnicza) oraz dokładnie sprawdza BIK.
Jeżeli wszystkie te aspekty wypadną pozytywnie, nasza dokumentacja wędruje do analityka, który oblicza, na jaki kredyt nas stać (czy kwota, o którą wnioskwoalismy jest wystarczająca na zakup i ewentualne wykończenie, czy kosztorys jest odpowiednio sporzadzony, sprawdza, na jaką kwotę wycenił dom rzeczoznawca( w naszym wypadku im wyższa tym lepsza-wieksze zabezpieczenie dla banku, = wielkszy kredyt)
-kolejny analityk oblicza stopę procentową i wysokość rat oraz jaki powinien być ostateczny wkład własny, czyli ile kasy powinniśmy mieć żeby dali nam kredyt.
-a następny sprawdza to wszystko, co zrobili poprzedni i dopiero wystawiana jest OSTATECZNA POZYTYWNA DECYZJA


PO OSTATECZNEJ POZYTYWNEJ DECYZJI KOLEJNA WIZYTA W KANCELARII W CELU PODPISANIA UMOWY OSTATECZNEJ - PRZYZECZONEJ. Jeżeli korzystają państwo z biura nieruchnosci wiele papierkowych formalności dopełni biuro. W trakcie podpisywania umowy ostatecznej nastąpiła wplata kolejnej części pieniędzy dla wlascicela (wszystko udokumentowane w aktach notarialnych) dzięki temu jak później państwo Pojdą do banku to wasz wkład własny to: to, co wpłaciliście na umowie przedwstępnej + to, co na ostatecznej.)
- dodatkowe koszty to notariusz (taksa ok 900 zł plus podatek PCC - 2% od wartości nieruchmosci plus dodatkowe wypisy, płatne na miejscu w kancelarii w momencie podpisania ostatecznej umowy, a w naszym wypadku dodatkowe 2 tysiące złotych dla pani z biura nieruchnmosci. Jej prowizja.

Po podpisaniu umowy ostatecznej kolejna wizyta w banku w celu przedstawienia ostatecznej umowy. Tak by bank mógł zweryfikować czy wkład własny został wniesiony. Plus dodatkowe pieniądze na koncie przeznaczone na prowizje dla banku i 200 zł za wycenę nierruchmosci.

Następnie wypłata transz
CZEGO NIE ZROBILISMY I NA CO NIE ZWROCILISMY UWAGI, CO PRZYSPORZYLO DODATKOWYCH KLOPOTÓW?
-POMYŁKA BANKU W OBLICZENIACH WKŁADU WŁASNEGO KTORY WYKRYŁA PANI NOTARIUSZ = ANEKSOWANIE UMOWY, ZAMIESZANIE W KANCELARII, ROZMOWY TELEFONICZNE Bank-kancelaria-obecny wlaciciel i my. Plus dodatkowy problem z późniejszą wyplata pieniędzy dla wlaciciela (nie 7 dni a 14 roboczych)

Dzięki temu musieliśmy sami dokonać wpisu hipoteki do księgi wieczystej, czyli udać sie do sądu, co w innym przypadku zrobiłaby kancelaria notarialna (koszt 200 zł)

Po wypłacie 1 transzy kredytu (pieniądze dla właściciela) 2 transza to pieniądze dla nas na remont: i tu waza sprawa: warunek do spełnienia to doniesienie przeniesienia pozwolenie na budowę. Inaczej nie wypłacą pieniążków. Tak, więc udanie sie do odpowiedniego urzędu złożenie szeregu wniosków i czekanie coanjmiej 14 dni(, bo decyzja musi być prawomocna- nie wystarczy podpis przni urzędniczki i pieczątka..;/)

Mimo wszystko warto było 

dirk

 • Jr. Member
 • **
 • Wiadomości: 36
 • Forum o kredytach hipotecznych i pożyczkach pozabankowych
  • Zobacz profil
  • https://kredytowykalkulator.com/
Odp: Jak przebiega procedura wzięcia kredytu hipotecznego krok po kroku
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 23, 2015, 02:28:06 pm »
Bardzo rzeczowy post. Myślę, że wiele osób planujących starania o kredyt hipoteczny na budowę domu może dzięki niemu oszczędzić sobie wiele zachodu.

Forum o kredytach i pożyczkach pozabankowych bez bik

Odp: Jak przebiega procedura wzięcia kredytu hipotecznego krok po kroku
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 23, 2015, 02:28:06 pm »

Basia Oleksy

 • Jr. Member
 • **
 • Wiadomości: 26
 • Forum o kredytach hipotecznych i pożyczkach pozabankowych
  • Zobacz profil
Odp: Jak przebiega procedura wzięcia kredytu hipotecznego krok po kroku
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 26, 2016, 10:14:24 am »
Dzień dobry!
Dobrze wiem, że zaciągnięcie kredytu hipotecznego nie jest wcale łatwą decyzją do podjęcia.
Sama bardzo długo zastanawiałam się nad tym, niestety w moim przypadku za długo bo później na rynku nastąpił wzrost cen i ogólnie jakbym zdecydowała się wcześniej to dziś miałabym mniejsze koszta - ale nie o tym :)

Zanim podejmiecie decyzję odnośnie kredytu hipotecznego warto zapoznać się z ofertami jakie mają dla nas banki. One są naprawdę różne - czasem możemy dużo zaoszczędzić, w zalezności od tego jakimi promocjami dysponuje akurat dany bank. Polecam korzystanie z kalkulatorów kredytu hipotecznego. Oczywistością jest, że nie macie 100% odzwierciedlenia ostatecznej oferty, ale dzięki temu macie zarys - wiecie na co możecie być gotowi. Poza tym naprawdę dobry kalkulator powinien posiadać ranking kredytów z krótkim opisem każdego z nich - i tam UWAGA! Najczęściej zamieszczane są oferty promocyjne!
Osobiście sprawdzony kalkulator przeze mnie i polecany moim znajomym to: http://kredythipotecznykalkulator.net/

Dzięki niemu ja podjęłam decyzję ostateczną odnośnie zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Zdecydowałam się na bank, który faktycznie miał korzystną ofertę dla mnie. Tam też uzyskacie całą procedurę wzięcia kredytu hipotecznego krok po kroku.

Uzbroicie się w cierpliwość, bo to w gruncie rzeczy chodzi o Wasze finanse!

Powodzenia.

frisgad

 • Jr. Member
 • **
 • Wiadomości: 5
 • Forum o kredytach hipotecznych i pożyczkach pozabankowych
  • Zobacz profil
Odp: Jak przebiega procedura wzięcia kredytu hipotecznego krok po kroku
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 09, 2017, 02:04:42 am »
sporo przydatnych informacji dzięki

aisag

 • Newbie
 • *
 • Wiadomości: 3
 • Forum o kredytach hipotecznych i pożyczkach pozabankowych
  • Zobacz profil
Odp: Jak przebiega procedura wzięcia kredytu hipotecznego krok po kroku
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 01, 2018, 11:36:46 am »
Polecam zajrzeć na blog dobrzezamieszkasz.pl znajdziesz tam checklistę z wypisanymi dokumentami, które należy złożyć do banku

monetka

 • Jr. Member
 • **
 • Wiadomości: 74
 • Forum o kredytach hipotecznych i pożyczkach pozabankowych
  • Zobacz profil
Odp: Jak przebiega procedura wzięcia kredytu hipotecznego krok po kroku
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 24, 2020, 10:53:26 am »
W internecie można się wszystkie dokładnie dowiedzieć, warto też pytać w banku o wszystko.

adae

 • Jr. Member
 • **
 • Wiadomości: 5
 • Forum o kredytach hipotecznych i pożyczkach pozabankowych
  • Zobacz profil
Odp: Jak przebiega procedura wzięcia kredytu hipotecznego krok po kroku
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 18, 2020, 02:49:45 pm »
Wreszcie ktoś opisał porządnie ten temat krok po kroku.
Najszybszy internet na terenie Opola. Airmax internet opinie https://twojeopinie.pl/airmax-ultraszybki-internet

 

* Polecane pożyczki

* Polecane